خانه / مشاوره / افزایش تمرکز در مطالعه

افزایش تمرکز در مطالعه

چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

تمرکز حواس در هرکاری از جمله درس خواندن از ضروریات است. بدین صورت که تمام قوای حسی و فکری متمرکز شده و امر یادگیری به درستی صورت می گیرد. حواس پرتی و عدم تمرکز به هر دلیلی می تواند ایجاد شود که باید شناسایی شده و با آن ها مقابله کنیم.در ادامه چند راهکار موثر در افزایش تمرکز ذکر شده:

🔹برای تمامی فعالیت های روزانه خود برنامه ریزی کنید، چه درسی و چه غیر درسی، و به آن پایبند باشید. حتی برای فکر کردن و تخیل خود هم ساعتی را اختصاص دهید؛ اینطوری هروقت فکر مزاحمی به سراغتان آمد به خودتان قول دهید که در ساعت مقرر به آن خواهید پرداخت و از آن گذر کنید.

🔹هنگام مطالعه کاغذی کنار دستتان قرار دهید و فکرهای مزاحمتان را روی برگه بنویسید تا بعداً به آن ها در تایم مقرر فکر کنید.

🔹زمان مطالعه را به درستی انتخاب کنید؛ مثلاً عده ای شب ها و عده ای روزها کارآیی بهتری برای مطالعه دارند، در نتیجه متناسب با ماکزیمم کارآیی خود برنامه بچینید.

🔹سعی کنید مکان مطالعه ثابتی برای خود انتخاب کنید تا پس از مدتی با قرار گرفتن در آن فضا حس درس خواندن خودبخود در شما ایجاد شود؛ همیشه در محیط منظم و مرتب درس بخوانید، این کار به آرامش و نظم فکری شما کمک می کند.

🔹تندخوانی کنید؛ زمانی که تندخوانی می کنید درواقع به مغز مجال نمی دهید که علاوه بر پردازش کلمات پیش رو به چیز دیگری بپردازد. درواقع با اینکار سر مغز را شلوغ می کنید تا وقت نکند به افکار مزاحم بپردازد.

🔹زیر مطالب مهم خط بکشید.

🔹یادداشت برداری کنید؛ در موقع یادداشت برداری حواس بیشتری درگیر می شود و مغز فرصت نمی کند به افکار مزاحم بپردازد.

🔹گاهی بلند بلند درس بخوانید. این کار هم با درگیر کردن حواس بیشتر تمرکز را بالا می برد. البته این کار را دائم انجام ندهید چون انرژی زیادی مصرف شده و ساعات درس خواندن شما به دنبال آن کاهش می یابد.

🔹سعی کنید در هنگام مطالعه هدف خاصی مشخص کنید و به آن دست یابید؛ مثلا به خود بگویید تا این فصل از زیست را تمام نکرده باشم استراحت نمی کنم.

🔹در برنامه درسی حود تنوع داشته باشید؛ مثلا یک روز تمام یا ساعات طولانی را به یک درس تنها اختصاص ندهید. بهتر است برنامه به صورت یک درمیان اختصاصی و عمومی باشد.

🔹در زمان استراحت خود واقعا استراحت کنید و به درس و برنامه های درسی فکر نکنید. اینطور کمتر دچار خستگی و به دنبال آن حواس پرتی می شوید.

 

  •  افزایش تمرکز
  •  افزایش تمرکز و کنترل ذهن
  •  افزایش تمرکز هنگام مطالعه
  •  افزایش تمرکز و دقت
  •  افزایش تمرکز کودک 7 ساله
  •  افزایش تمرکز و کنترل ذهن pdf
  •  افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی
  •  افزایش تمرکز و حافظه
  •  افزایش تمرکز حواس

 افزایش تمرکز هنگام درس خواندن 

حتما ببینید

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟ دوستان ، حتما تا الان چنین جملاتی را از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *