خانه / مشاوره / تندخوانی

تندخوانی

تندخوانی

تندخوانی از جمله تکنیک هاییست که به شما کمک می کند درس های مطالعاتی مثل زیست و… را در مدت زمان معین به دفعات بیشتری مرور کنید. این تکنیک مخصوصا در زمان جمع بندی بسیار کارآمد است؛ همچنین کمک می کند تا زمان تست زنی خودتان را کاهش دهید. خیلی ها فکر می کنند که فرد تندخوان به درستی نمی تواند مطالب را درک کند، درحالیکه اصلا اینطور نیست و عکس این مطلب درست است. در واقع یک فرد کندخوان بخاطر وقفه ها و بازگشت های مکرر به مطالب قبلی و پیشرفتِ کند، ممکن است بی حوصله شود و به کل تمرکز خود را روی مطلب از دست بدهد؛ درنتیجه حضور ذهنش کم شده و در درک درست مطلب دچار مشکل می شود. از طرفی تندخوانی باعث می شود فرد سریع به مطالب کم اهمیت پی ببرد و بر مطالب مهم بیشتر تاکید کند؛ درنتیجه یک فرد تندخوان آسان تر و عمیق تر به درک مطلب می رسد. در زیر به چند نکته که برای تندخوانی باید رعایت کنید اشاره می کنیم:

🔹تمرین کنید. تندخوانی نیز مثل هر مهارت دیگری نیاز به تمرین دارد تا جزء عادت های مطالعه ای شما شود. در واقع باید مغز خودتان را به یادگیری در زمان کمتر عادت دهید.

🔹پیش از شروع مطالعه محیط خود را بررسی کنید و هر عاملی کi باعث حواس پرتی می شود را حذف کنید.

🔹تمرکز خود را در حین مطالعه بالا نگه دارید؛ یعنی در هنگام مطالعه به چیز دیگری فکر نکنید.

🔹با صدای بلند درس نخوانید؛ درس خواندن با صدای بلند ضمن هدر دادن انرژی شما، سرعتتان را هم کاهش می دهد؛ چون سرعت ادا کردن و صحبت کردن بسیار کمتر از ظرفیت یادگیری مغز انسان است. در این نوع مطالعه باید فقط چشم ها و مغز درگیر باشند.

🔹”ذهنی حرف زدن” را هم کنار بگذارید؛ در واقع لب ها بی حرکتند و صدایی شنیده نمی شود ولی کلمات را در مغز خود تکرار می کنیم. بسیاری از ما در هنگام مطالعه گرفتار این ذهنی حرف زدن هستیم. این فرایندی است که مانند با صدای بلند درس خواندن مغز را از رسیدن به ماکزیمم سرعت یادگیری اش باز می دارد. از بین بردن کامل این نقص تقریباً غیر ممکن است ولی تا هرقدر که این فرآیند را کاهش دهیم به همان نسبت سرعت مطالعه ما افزایش می یابد.

🔹فقط چشم خود را در طول خط حرکت دهید نه کل سر خود را. با این کار یاد می گیرید که میدان بینایی خود را وسیع تر کنید که کمک به افزایش سرعت شما می کند. چون دیگر مجبور نیستید سر خود را که سرعت حرکتش بسیار کند تر از توانایی مغز در یادگیریست تکان دهید.

🔹وسواس نداشته باشید؛ گاهاً پیش می آید که دچار وسواس می شوید و تا چند بار برای قسمت هایی که خوانده اید به عقب برنگردید حس یادگیری به شما دست نمی دهد؛ این کار فقط سرعت شما را کاهش می دهد و باعث می شود بیشتر از چیزی که لازم است، زمان برای مطالعه دروس اختصاص دهید. درنتیجه، این برخورد در هیچ مطالعه ای توصیه نمی شود.

🔹هدفمند به سراغ درس بروید؛ باید پیش از شروع به خواندن، هدف خودتان از مطالعه مبحث را روشن کنید؛ به این ترتیب از تاکید مطالب غیر ضروری جلوگیری می شود.

🔹با یک اشاره گر مثلا یک خط کش یا انگشتانتان همگام با خواندنتان پیش بروید؛ اینکار کمک می کند که روی یک مطلب و کلمه نمانید و به یک نقطه خیره نشوید.

پ ن: تندخوانی را ترجیحاً برای دور دوم به بعد بکار بگیرید… سعی کنید در اولین دور خواندن به همه جملات و عبارات به دقت بپردازید تا در دورهای بعدی پیش زمینه مناسبی داشته باشید از مطالب اصلی و مطالب حاشیه ای.

  •  تندخوانی عباس منش
  •  تندخوانی نصرت
  •  تندخوانی ویرا

تندخوانی استاد معتز آقاییتند خوانی

ماز

 

حتما ببینید

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

پشت کنکوری‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟ دوستان ، حتما تا الان چنین جملاتی را از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *