خانه / مشاوره / چگونه رتبه ی برتر شویم؟

چگونه رتبه ی برتر شویم؟

چگونه رتبه ی برتر شویم؟

راز رتبه ھای برتر چیست؟ چرا با وجود تلاش ھای بسیار رتبه ی برتر ازمون ھا را کسب نمی کنیم؟

بیشتر دانش اموزان تلاش بسیاری برای بدست اوردن رتبه ی برتر می کنند ولینمی دانند چگونه تلاش کنند ،ھمین باعث میشود تا به توانایی ھای خود شک کنند ورتبه ھای برتر را مخصوص یکسری از افراد بدانند

برای کسب رتبه ی برتر در ازمون ھا فقط  باید یک سری نکات را رعایت کنید ھیچ گاه به توانایی ھای خود شک نکنید ،شاید علت عدم کسب رتبه ی برتر ،عدم اگاھی شما از شیوه ی درس خواندن باشد

در این مقاله میخواھیم روش ھایی را به شما برای کسب رتبه ی برتر اموزش دھیم:

چگونه رتبه برتری شویم؟

۱-درس خواندن را در صبح جدی بگیرید

 

حتما این جمله معروف را بارھا و بارھا شنیده اید:سحرخیز باش تا کامروا باشی. از قدیم الایام ھم رمز موفقیت در سحرخیزی بوده است؛ اما بحث ما تأثیر سحرخیزی بر کیفیت درس خواندن و مطالعه است. در این مقاله بطور اجمالی، سه تأثیر مھم مطالعه در صبح را بررسی می کنیم:

 • صرفه جویی در زمان مطالعه: اگر بخواھید مبحث مشخصی را در طول روز بخوانید قطعاً زمان معلومی از وقت خود را به آن اختصاص می دھید. حال این که اگر آن مبحث را در صبح زود بخوانید، به دلیل این که ذھن شما بعد از چند ساعت خواب و استراحت خسته نیست، می توانید مبحث مورد نظر را در زمان کم تری مطالعهکنید. به طور مثال اگر بخواھید بخشی از کتاب شیمی را در بازه ی زمانی بعدازظھرمطالعه کنید دو ساعت زمان می برد. در حالی که اگر آن مبحث را در صبح زود مطالعه کنید در زمان کم تری مثلاً ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه تمام می کنید.
 • فراموشی کم تر: درسی را که در صبح مطالعه می کنید دیرتر از ذھن شما محو می شود. برای مثال اگر یک درس از کتاب دین و زندگی را برای اول صبح مطالعه کنید شاید تا ھفته ی بعد ۳۰ درصد مبحث از یادتان برود؛ اما اگر این درس از کتاب را بعد از ظھر یا آخر شب بخوانید درصد بیش تری از مبحث بعد از یک ھفته از ذھن شما محو می شود.
 • صرفه جویی در زمان استراحت: اول صبح که از انرژی بالاتری برخوردارید می توانید مدت زمان نسبتاً بیش تری را بدون استراحت مطالعه کنید. از طرفی زمان استراحت بین درس ھا ھم در صبح کم تر از زمان استراحت بین درس ھا در بعدازظھر است. برای مثال اگر شما ۶ ساعت زمان در صبح داشته باشید می توانید با دو استراحت ده دقیقه ای از کل زمان به صورت کامل استفاده کنید؛اما اگر ھمین زمان را در بعد از ظھر داشته باشید به دلیل خستگی بیش تر، به مدت زمان استراحت بیش تری نیاز دارید.

به طور کلی اگر می خواھید چه از نظر زمانی و کمی و چه از نظر ماندگاری درس و کیفی، راندمان مطالعه ی خود را بالا ببرید سعی کنید صبح، زودتر از خواب بیدار شوید. البته این سحرخیزی به شرطی فایده دارد که شب زودتر بخوابید.

چگونه رتبه برتری شویم؟

۲- استفاده از کارت ھای فلش:

بعضی وقت ھا بھترین شیوه، ھمان شیوه ای است که ھمیشه از آن استفاده می شود. درست است که کارت ھای فلش قدیمی ھستند اما ھنوز وسایل خوب و قابل اتکایی ھستند. نوشتن نکته ھا، تعاریف و توضیحات بیش از یک بار، به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک می کنند. ضمن اینکه این کارت ھا یک وسیله بسیار عالی جھت یادآوری و تداعی تعریف ھا می باشند. چگونه رتبه ی برتر شویم؟

چگونه رتبه برتری شویم؟۳- امتحان دادن:

ھر چقدر ھم که از امتحان تنفر داشته باشید اما مطالعات نشان می دھد یک ارزشیابی جدی مانند امتحان نه تنھا باعث افزایش  میزان یادگیری در دانش اموزان است بلکه می تواند کیفیت و ارزش علمی دانش اموزان را نیز افزایش دھد. آزمون ھای متناوب به یادگیری دوباره و به خاطر آوردن اطلاعات ما کمک

می کند، ضمن اینکه در ھنگام آماده شدن برای امتحانات نھایی تازه به ارزش وعملکرد امتحانات طول ترم پی می بریم.

میتوانید در ازمون ھای مختلف شرکت کنید و خود را محک بزنید و از میزان یادگیری خود اگاه شوید.

۴- خود را غرق جزوه ھا و منابع درسی متعدد نکنید

با توجه به این ضرب المثل قدیمی که کیفیت بھتر از کمیت است، یافته ھای دانشمندان نشان می دھد غرق شدن در خیل عظیم جزوه ھا و کتاب ھای درسی متعدد شیوه موثری برای یادگیری نیست. بلکه بھترین شیوه تمرکز بر روی یک موضوع و وقت گذاشتن بر روی آن تا زمان تسلط کامل بر روی مطالب موجود درآن کتاب می باشد. ھمیشه سعی کنید کمتر بین موضوعات مختلف گشته ومنبع خود را تغییر دھید. به عبارت ساده تر از این شاخ به آن شاخ نپرید در این صورت کمتر خسته شده و بیشتر یاد می گیرید.

۵- منظم باشید

تنھا چیزی که از داشتن یک ضر ب الاجل زمانی بدتر است، از دست دادن اینضرب الاجل می باشد. پس سعی کنید ھمیشه منظم باشید و از تعلل و به تعویقانداختن وظایف خود اجتناب کنید.

ھیچ گاه انجام وظایف خود در برنامه را به تعویق نیندازید و تمام دروسرا در زمان خود مطالعه کنید.

 

 

 •  رتبه برتر قلم چی
 •  رتبه برتر کنکور 97
 •  رتبه برتر کنکور ۹۷
 •  رتبه برتر
 •  رتبه برترها
 •  رتبه برتر کنکور
 •  رتبه برتر کنکور 96
 •  رتبه برتر شدن
 • رتبه برتر های حرف اخر

رتبه برتر کنکور تجربی

 

حتما ببینید

شیمی کنکور

نکاتی درمورد سبک سوالات شیمی کنکور

نکاتی درمورد سبک سوالات شیمی کنکور بهترین منبع شیمی کنکور و نکات قابل توجه سرجلسه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *